- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC by Schneider Electric EasyPDU PDU - Switched - IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 32A - 30 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 - 32 A - 400 V AC Input - 230 V AC Output - 0U Network (RJ-45) - Horizontal/Vertical/Toolless - Rack-mountable, Cabinet-mountable Easy Switched Rack Power Distribution Units (Rack PDU) provide on/off outlet switching, advanced power management, load monitoring and much more features than the average power strip. APC Easy Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power management and remote monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power cycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads with user-defined alarms to warn of potential circuit overloads. Users can access, configure, and control Easy Switched Rack PDU through https/http, SNMPV1/V2/V3 . Easy Switched Rack PDU includes environmental monitoring including temp sensor and humidity sensor port to monitor the environment.
(EPDU1232SX3620)
| Network (RJ-45) | Yes |
| Management |
SNMP:
|
| Input Voltage | 400 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (Watt) | 22 kW |
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1232SX3620 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | EasyPDU, Switched, Zero U, 22 kW, 230V, (30) C13 & (6) C19;IEC309 |
| Product Line | EasyPDU |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Weight (Approximate) | 8.28 kg |
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Rack-mountable | |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 2 m |
| Height | 1794 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 62 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
| Product Color | Black |
| Protection Type | Overload Protection |
| Circuit Protection | |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 32A |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| IEC 60320 C19 | |
| PDU Type | Switched |
| Environmental Sensors | Temperature |
| Humidity | |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| 30 x IEC 60320 C13 |
| SKU | EPDU1232SX3620 |
| Barcode # | 731304428046 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 8.2800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






