- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU1116B)
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 3.68 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.20 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 902 mm |
| Width | 62 mm |
| Depth | 44 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 309 16A 2P+E |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
| 4 x IEC 60320 C19 |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1116B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | EPDU1116B |
| Product Name | Easy Basic Rack EPDU1116B 24-Outlets PDU |
| Product Line | Easy Basic Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | EPDU1116B |
| Barcode # | 731304405030 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.9900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






