- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP8453)
Management
| Management |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7.40 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.21 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 3.05 m |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Number of Cord/Cable | 1 |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8453 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Metered-by-Outlet Rack PDU |
| Product Line | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Overload Protection | |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13 |
| 3 x IEC 60320 C19 |
| SKU | AP8453 |
| Barcode # | 731304317555 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 9.8000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






