- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(APDU9981EU3)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Management
| Management |
|
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 11 kVA |
| Power Rating (Watt) | 11 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1792 mm |
| Width | 55.1 mm |
| Depth | 46 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
Technical Information
| Protection Type | Circuit Protection |
| Accidental Power Shutdown | |
| Phase | Three Phase |
| PDU Type | Switched |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | APDU9981EU3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack PDU 9000 Switched, ZeroU, 11.0kW, 230V, (21) C13 & (3) C19 |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | 9000 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | APDU9981EU3 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 7.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






