- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN UH3237 USB-C Multiport Dock with Power Pass-Through - PC Connection: 30 cm USB 3.1 Gen1 Type-C tethered cable - Ports: Device: 2x USB 2.0 Type-A, 3x USB 3.1 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C - Video Output: 2x HDMI, 1x VGA - LAN Ports: 1x Gigabit Ethernet - Audio: 1x 3.5mm - Power: 1x USB Type-C - UH3237-AT - 12 Months Limited Warranty
The ultra-sleek ATEN USB-C Multiport Dock is a one-step total upgrade for your laptop that provides all the extra expansion capabilities that you need. Simply use one cable to add up to 13 devices, with power delivery pass-through to boost your productivity with extra HDMI, VGA, USB 3.2 Gen 1, USB 2.0, SD/MicroSD, Ethernet and Audio connections. Expands up to 13 devices instantly through a USB-C cable Supports USB power delivery 3.0 (PD3.0) for laptop charging up to 85W via USB-C PD power adapter–power profiles include 5V, 9V, 12V, 15V, 20V Supports single display output resolution up to 4K@30 (3840x2160@30Hz) on a single HDMI or dual display output at 1080p (1920x1080@60Hz) 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A port supports Battery Charging Specification Revision 1.2 (BC 1.2) for fast-charging device
(UH3237-AT)
Specifications
| Compatible Size | Laptop up to 15" |
| Product Type | USB-C Multiport Dock with Power Pass-Through |
| Warranty | 2 Years |
| Power Consumption | DC5V: 15W |
| Video Resolution | Single View: HDMI - 3840 x 2160 @ 30 or VGA -1920 x 1080 @ 60; Dual View: 2 x HDMI – 1920 x 1080 @ 60 |
| SKU | UH3237-AT |
| Barcode # | 672792010699 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





