- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ATEN VC985 DisplayPort to HDMI Adapter - Video Input: 1x DisplayPort Male (White) - Video Output: 1x HDMI Type A female (Black) - Max. Pixel Clock: 165MHz - Compliance: DP1.1a - Max. Resolution: 1920 x 1080@60Hz - Audio Output: 1x HDMI Type A Female (Black) - Housing: Plastic - 12 Months Limited Warranty
(VC985-AT)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x DisplayPort Male (White) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A female (Black) |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165MHz |
| Compliance | DP1.1a |
| Max. Resolution | 1920 x 1080@60HZ |
| Audio | |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Environmental | |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20–60 ºC |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.04 kg ( 0.09 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 18.00 x 4.50 x 1.50 cm (7.09 x 1.77 x 0.59 in.) |
| Carton Lot | 40 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VC985-AT |
| Barcode # | 672792006760 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000504000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





