- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- BenQ EW2880U 28" 4K UHD HDR10 FreeSync IPS Entertainment Monitor
- Resolution: 3840x2160 4K UHD
- HDR10
- Panel Type: IPS
- Refresh Rate: 60Hz
- Contrast Ratio: 1000:1
- Brightness: 300nits
- Connections: HDMI(v2.0) x2, DisplayPort(v1.4), USB-C
- VESA: 100x100mm
- Adjustability: Tilt, Swivel, Height
(EW2880U)
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | EW2880U |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com.au |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | EW2880U |
| Product Name | 28-inch 4K UHD HDRi IPS Entertainment Monitor | EW2880U |
| Brand Name | BenQ |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16 mm |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Features | Game Mode |
| Anti-glare | |
| ePaper Mode | |
| Low Blue Light | |
| Advanced Motion Accelerator (AMA) | |
| Eye-Care | |
| HDRi | |
| Flicker-free | |
| HDR10 | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 71.1 cm (28") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 711.20 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Swivel | |
| Tilt |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
Video
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.29 kg |
| Colour | Metal Black |
| Height | 381 mm |
| Width | 635 mm |
| Depth | 76.2 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.90 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 533.40 mm |
| Width with Stand | 635 mm |
| Depth with Stand | 279.40 mm |
| SKU | EW2880U |
| Barcode # | 840046045869 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 10.7000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00





