- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

BenQ EW3270U 31.5" 4K UHD HDR FreeSync VA LED Monitor - Industry-Leading Eye-Care Technology - 3840x2160 Native Resolution (4K UHD) - LED Backlight - 300 cd/m2 - 3000:1 Contrast Ratio - 60Hz Refresh Rate - 16:9 Native Aspect Ratio - 1.07 Billion Colours (10-bit) - AMD FreeSync - 4ms response time - 3 Years Limited Warranty
(EW3270U)
Audio
| Speakers | Yes |
Built-in Devices
| Built-in Devices | Speaker |
Power Description
| Operating Power Consumption | 76 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
Video
| Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Colour Support | 1.07 Billion Colors |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.50 kg |
| Colour | Metallic Grey |
| Height | 522.2 mm |
| Width | 726.4 mm |
| Depth | 215 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | EW3270U |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com.au |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | EW3270U |
| Product Name | EW3270U Video Enjoyment Monitor with Eye-care Technology |
| Product Series | E |
| Brand Name | BenQ |
| SKU | EW3270U |
| Barcode # | 4718755072666 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 10.2000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty Manufacturer Contact Info: http://www.benq.com.au/, 1300 130 336
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00





