- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- BenQ EW3880R 37.5" WQHD+ HDRi FreeSync IPS Entertainment Monitor
- Resolution: 3840x1600 WQHD+
- HDR10
- Panel Type: IPS
- Refresh Rate: 60Hz
- Response Time: 4ms
- Contrast Ratio: 1000:1
- Brightness: 300nits
- Connections: HDMI(v2.0) x2, DisplayPort(v1.4), USB-C, USB3.0
- VESA: 100x100mm
- Adjustability: Tilt, Swivel, Height
(EW3880R)
Audio
| Speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | EW3880R |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com.au |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | EW3880R |
| Product Name | EW3880R Widescreen LCD Monitor |
| Brand Name | BenQ |
Video
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 5 ms |
| Viewable Screen Size | 95.3 cm (37.5") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Size Class | 965.20 mm |
| SKU | EW3880R |
| Barcode # | 4718755085758 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 17.3000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





