- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(GW2480L)
Warranty
| Additional Warranty Information | Excludes refurbished products, projector lamps, mounts, and all accessories. |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Features | sRGB |
| Contrast Enhancer | |
| Frameless Bezel | |
| Ultra Slim | |
| Eco Mode | |
| Ambient Lighting | |
| Flicker-free | |
| Eyesafe Certified | |
| Wide Viewing Angle | |
| Brightness Intelligence Technology (B.I. Tech) | |
| Photo Viewer | |
| Advanced Motion Accelerator (AMA) | |
| Anti-glare | |
| Game Mode | |
| Low Blue Light Plus | |
| Cable Management | |
| ComfortView Plus | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Eye Care Technology | |
| Low Blue Light | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Color Gamut | 72% NTSC |
Interfaces/Ports
| USB | No |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | GW2480L |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com.au |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | GW2480L |
| Product Name | 23.8 inch, 1080P, Eye-Care Stylish IPS Monitor | GW2480L |
| Product Line | Essential |
| Brand Name | BenQ |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.45 kg |
| Colour | Black |
| Height | 340 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 50 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.23 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 420 mm |
| Width with Stand | 540 mm |
| Depth with Stand | 175 mm |
| SKU | GW2480L |
| Barcode # | 4718755089152 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





