- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

BenQ GW2780 27 FHD BI Sensor Eye-Care IPS Monitor / 27" / FHD 1920x1080 / Eye Care Anti-Glare IPS Panel / Frameless Slim Bezel / Refresh Rate: 60Hz / Aspect Ratio: 16:9 / Response Time: 5ms GtG / Contrast Ratio: 1000:1 & 20M:1 (DCR) / Brightness: 250 cd/m2 / Colour: 72% NTSC (about 99% sRGB or
(GW2780)
Technical Details
| Model | GW2780 |
|---|---|
| Platform | Mainstream |
| Classification | Consumer/ Business |
| Screen Size (Inches) | 27.0 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1080 |
| Max Vertical Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Back Lighting | LED |
| Panel Type | IPS |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio (Standard) | 1,000:1 |
| Contrast Ratio (Dynamic) | 20,000,000:1 |
| Viewing Angle (Horiz. Degrees) | 178 |
| Response Time | 5ms (GtoG) |
| Height Adjust | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Tilt Angle (Degree) | -5 to +20 |
| 3D Capable | No |
| TV Tuner | No |
| Touch Capable | No |
| Touch Technology | No |
| Touch Controller | No |
| Speakers | 4.0W (2.0W + 2.0W) |
| HDMI Inputs | 1 |
| DVI-D Inputs | No |
| DP Inputs | 1 |
| VGA Inputs | 1 |
| Component (RGB) Inputs | 0 |
| AV Inputs | 1 |
| Serial Control | No |
| Ethernet Control | No |
| Other Inputs | None |
| Outputs | Audio-Out |
| USB Function | No |
| VESA Wall Mount (mm) | 100 x 100 |
| Software | Senseye 3 |
| Other Features | Flicker Free |
| Unit Colour | Black |
| Power Supply | Built-in Power |
| Power Consumption (W) | 32.0 |
| Package Contents | AC Adapter (1) Power Adapter (1) VGA Cable (1) |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 463 x 612 x 183 |
| Weight (Kg) | 4.85 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | GW2780 |
| Barcode # | 4718755070105 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 4.8500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





