- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

BenQ GW2780T 27" FHD Height Adjustable IPS Eye-Care Monitor - Screen Size: 27" - Native Resolution: FHD (1920 x 1080) - Brightness (cd/m2): 250 - Panel Type: IPS - Response Time: 5ms - Contrast Ratio: 1000:1 (Typical) - VESA Support: 100 x 100mm - Speakers: 2x 2W - Ports: HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, D-sub, Headphone Jack, Audio Line-In - Tilt, Pivot, Height Adjustable - Flicker-free Technology - Low Blue Light - Brightness Intelligence - 3 Years Limited Warranty
(GW2780T)
Technical Details
| Model | GW2780T |
|---|---|
| Platform | Mainstream |
| Classification | Business |
| Screen Size (Inches) | 27 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1080 |
| Max Vertical Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Back Lighting | LED |
| Panel Type | IPS |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio (Standard) | 1,000:1 |
| Viewing Angle (Horiz. Degrees) | 178 |
| Response Time | 5ms (GtoG) |
| Height Adjust | 140mm |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| Tilt Angle (Degree) | Yes |
| 3D Capable | No |
| TV Tuner | No |
| Touch Capable | No |
| Touch Technology | None |
| Touch Controller | None |
| Speakers | 2W (1.0W + 1.0W) |
| HDMI Inputs | 1 |
| DVI-D Inputs | None |
| DP Inputs | 1 |
| VGA Inputs | 1 |
| Component (RGB) Inputs | None |
| AV Inputs | 1 |
| Serial Control | No |
| Ethernet Control | No |
| Other Inputs | None |
| Outputs | None |
| USB Function | None |
| VESA Wall Mount (mm) | 100 x 100 |
| Software | None |
| Other Features | None |
| Unit Colour | Matt Black |
| Power Supply | Built In |
| Weight (Kg) | 4 |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | GW2780T |
| Barcode # | 840046041618 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 8.7000kg |
| Shipping Width | 0.460m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.730m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





