You Might Want To Add
Canon PG-645 CL-646 XL Twin Pack Ink Cartridg
Canon CL646 Colour Ink Cart 180 pages Colour
Canon PG645XL FINE BLACK CARTRIDGE PG-645XL
Canon PG645 FINE BLACK CARTRIDGE PG-645
Canon Combination Ink Pack PG645CL646CP
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

LOW HOME BASIC RANGE PRINT/COPY/SCAN, 1200DPI SCAN, FULL HD MOVIE PRINT Affordability at its best Compact, affordable and efficient, the PIXMA HOME MG2560 is the ideal basic All-in-One printer for your home. It prints, it copies and it scans, delivering exceptional results effortlessly. Canon helps your customers to help themselves
(MG2560)
Specifications
Specifications
Hide| Barcode | 4960999976112 |
|---|
| Ink Droplet Size | 2pl/5pl (C/M), 3pl/5pl (Y), 25pl (PgBK) |
|---|---|
| Printing Resolution (Horizontal x Vertical) | 4800 x 600 dpi |
| Print Speed | B&W: 8.0 ipm Colour: 4.0 ipm |
| Ink Type | FINE Cartridge |
| Ink Tanks | PG645 CL646 |
| XL Ink Tanks | PG645XL CL646XL PG645XXL |
| Ink Yield: A4 | PG645 (180) CL646 (180) |
| XL Ink Yield: A4 | PG645XL (300) CL646XL (300) PG645XXL (400) |
| Borderless Printing | N/A |
| Paper Sizes | A4, Letter, Legal, A5, B5, Envelopes (DL, COM10), 4"x6", 5"x7" |
| Paper Sizes | 4" x 6", 5" x 7", A5, A4, B5, Envelope (DL, COM10), Legal, Letter |
| Supported Paper Weights | Plain Paper: 64-105g/m² Canon specialty paper (max paper weight): approx 275g/m² (PT-201) |
Network
Hide| Protocol | N/A |
|---|---|
| Wireless LAN Network Type | N/A |
| Frequency Band / Channel | N/A |
| Wireless LAN Data Rate | N/A |
| Wireless LAN Range | N/A |
| Security | N/A |
| Wired LAN Network Type | N/A |
| Wired LAN Data Rate | N/A |
| Mobile Phone/Tablet Printing | N/A |
| Camera/Memory Card Printing | N/A |
| PC Interface | Hi-Speed USB |
Copier
Hide| Speed | Colour document: Approx 31 sec |
|---|---|
| Multiple Copy | 1-21 pages |
Scanner
Hide| Scanner Type | Flatbed CIS |
|---|---|
| Scanning resolution | 600 x 1200 optical dpi |
| Scanning Speed | 14 sec. |
| Scanning Bit Depth (Input/ Output) | Greyscale: 16bit/8bit Colour: 48bit/24bit (RGB each 16bit/8bit) |
| Maximum Document Size | A4 |
General Features
Hide| Operating System | Win: Windows XP SP3 (32-bit) / Vista SP1 / Vista SP2 / 7 / 7 SP1 / 8 / 8.1 (Windows XP:XPS Essentials Pack is required) Mac: OSX v10.6.8 or later, OS EI X Capitan 10.11 |
|---|---|
| Included as Standard | PIXMA MG2560 printer, Setup CD-ROM and operational guide, 2 ink cartridges, sample photo paper, power cord and Canon warranty card. USB Cable not included. |
| Software Included | My Image Garden, Easy WebPrint EX (IE 8/9/10), Canon Solution Menu, Adobe RGB, On Screen Manual |
| Power Source | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Power Consumption | Standby (Lamp off, connect to PC via USB): Approx 1.0W, OFF (Connect to PC via USB) 0.4 W, Copying12: Approx 9W |
| Dimensions (W x D x H) | 426 x 306 x 145mm |
| Weight | Approx. 3.5 kg |
Notes
Hide| Ink Yield | Declared yield value in accordance with ISO/IEC 24711. Values obtained by continuous printing. Ink yield may vary depending on texts/photo printed, applications software used, print mode, combination of the ink tank /ink cartridge size and type of paper. |
|---|
| SKU | MG2560 |
| Barcode # | 4960999976112 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 4.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.470m |
| Shipping Cubic | 0.002350000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





