- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair Dark Core RGB PRO Wireless Optical Gaming Mouse - Black - Sensor: PixArt PAW3392 Optical Sensor - Max DPI: 18,000 - Polling Rate: Up to 2000Hz - Battery Life: Up to 50 Hours - Response Time: <1ms (Slipstream) - Wireless: Slipstream, Bluetooth - 8 Programmable Buttons - 50 Million Click-Rated Omron Switches - 2x Optional Side Grips - Reversible USB-C Cable - Nine-Zone Dynamic RGB Backlighting with Integrated Light Bar - Onboard Profile Storage - CH-9315411-AP - 2 Years Limited Warranty
CUSTOM, GAMING GRADE 16,000 DPI OPTICAL SENSOR Ultra-accurate, high-speed tracking engine. Native 16,000 DPI resolution, customizable in 1 DPI steps, can be custom tuned to virtually any type of mouse pad. ON-BOARD PROFILE STORAGE Saves lighting effects, macros and DPI settings for universal access to your profile without the need for drivers or additional software. UP TO 24HRS OF BATTERY LIFE Never run out of power when you need it the most. SURFACE CALIBRATION TUNING UTILITY Optimizes sensor precision and responsiveness for your playing surface. HIGH-PERFORMANCE OMRON SWITCHES RATED FOR 50 MILLION CLICKS Omron switches are custom-tuned for gaming, providing an ultrafast response and reliability over time. DYNAMIC MULTI-COLOR 3-ZONE BACKLIGHTING Customizable backlighting immerses you in the game by providing nearly unlimited lighting adjustability. 9 FULLY PROGRAMMABLE BUTTONS Assign macros to any key and create dynamic lighting effects with CORSAIR Utility Engine (iCUE).
(CH-9315411-AP)
| SKU | CH-9315411-AP |
| Barcode # | 840006615996 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.089m |
| Shipping Height | 0.043m |
| Shipping Length | 0.127m |
| Shipping Cubic | 0.000486000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





