- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Corsair HS65 Surround Gaming Headset delivers all-day comfort and sound with memory foam leatherette ear pads, lightweight aluminium-reinforced construction, and Dolby® Audio 7.1 surround sound on PC and Mac. Featuring custom-tuned 50mm neodymium drivers, wide 20 to 20,000Hz frequency response, 32 ohms impedance, omnidirectional microphone with flip-to-mute function, on-ear volume control, 3.5mm stereo and USB connectivity, and a 1.5m cable.
(CA-9011270-AP)
| Model Number | CA-9011270-AP |
| Audio CUE Software | No |
| Surround Sound | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Rechargeable Battery | No |
| Weight | 0.282 |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20 kHz |
| Headphone Sensitivity | 111dB (+/-3dB) |
| Impedance | 32 Ohms @ 1 kHz |
| Headset Type | Wired |
| Headset Drivers | 50 mm |
| Cable Length | 1.5 m |
| Colour | Black |
| Audio | Stereo |
| Lighting | None |
| Platform | PC, PS4, XBOX and mobile |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Type | Unidirectional noise cancelling |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| SKU | CA-9011270-AP |
| Barcode # | 840006643760 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





