- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

DELL 22" MONITOR E2222H FULL HD LED BACKLIT LCD MONITOR - 16:9 ASPECT RATIO VA PANEL FULL HD 1080P 1920 X 1080 AT 60 HZ 16.7 MILLION COLOURS 250 CD/M 10MS GREY TO GREY NORMAL 5MS
(E2222H)
Audio
| Speakers | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
| TCO Certified Displays | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.25 mm |
| Response Time | 5 ms GTG (Fast) |
| Features | Anti-glare |
| Eye Comfort Technology | |
| PowerNap | |
| Security Lock | |
| Wide Viewing Angle | |
| ComfortView | |
| Low Blue Light | |
| Anti-reflective | |
| Cable Lock Slot | |
| Flicker-free | |
| Cable Management | |
| Viewable Screen Size | 54.6 cm (21.5") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Adjustable Stand Height | No |
| Screen Size Class | 558.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Color Gamut | 72% CIE 1931 |
| 83% CIE 1976 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | E2222H |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.com.au |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Model | E2222H |
| Product Name | E2222H Widescreen LCD Monitor |
| Product Series | E |
| Brand Name | Dell |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.26 kg |
| Height | 294.6 mm |
| Width | 505.5 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 3.05 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 384.05 mm |
| Width with Stand | 504.19 mm |
| Depth with Stand | 170.94 mm |
| SKU | E2222H |
| Barcode # | 5397184505342 |
| Brand | DELL |
| Shipping Weight | 4.1600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





