- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP P24h G4 23.8" Full HD Anti-Glare Business IPS Monitor - Native Resolution: Full HD (1920x1080) - Response Time: 5ms GtG - Aspect Ratio: 16:9 - Brightness: 250 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1, 8,000,000:1 (Dynamic) - Panel Type: IPS - I/O: VGA, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 - VESA Mountable - Integrated Speakers - Height/Pivot/Swivel/Tilt Adjustable - Low Blue Light Mode - 7VH44AA - 3 Years Limited Warranty
HP P24h G4 - 23.8" IPS, 16:9, 1920x1080, HEIGHT ADJUST, SPEAKERS, VGA+DP+HDMI, Tilt, Swivel, Pivot, 3 Yrs
(7VH44AA)
Audio
| Speakers | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 5 ms GTG |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Viewable Screen Size | 60.5 cm (23.8") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 86 kHz to 86 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 75 Hz to 75 Hz |
| Screen Size Class | 609.60 mm |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Height | |
| Tilt | |
| Swivel |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 8,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO |
| EPEAT | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.51 kg |
| Height | 325.6 mm |
| Width | 538.2 mm |
| Depth | 45.9 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 7VH44AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | P24h G4 |
| Product Name | P24h G4 FHD Monitor |
| Brand Name | HP |
| SKU | 7VH44AA |
| Barcode # | 193905753130 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 6.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.590m |
| Shipping Cubic | 0.002950000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





