You Might Want To Add
HP 215A CYN LASERJET TONER Cartridge
HP 215A MGN LASERJET TONER Cartridge
HP 215A YLW LASERJET TONER Cartridge
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Get work done wherever, whenever, and help save time with Smart Task shortcuts, using HP Smart – best-in-class mobile print app. Get easy printing and scanning from your mobile device, with HP Smart – best-in-class mobile print app.Get peak printing performance with high-quality color and MFP versatility.
(7KW56A)
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
Media Types & Handling
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| B6 (JIS) - 128 mm x 182 mm | |
| Executive - 266.70 mm x 184.15 mm | |
| C5 Envelope - 228.60 mm x 169.67 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| 127 mm x 203 mm | |
| DL Envelope - 109.22 mm x 219.96 mm | |
| 16K - 195 mm x 270 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| A5R - 210 mm x 148 mm | |
| Japanese Postcard - 100 mm x 147 mm | |
| Oficio - 216 mm x 330 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| B5 (JIS) - 182 mm x 257 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| Custom Size - 127 mm x 356 mm | |
| Monarch Envelope - 98 mm x 191 mm | |
| 100 mm x 150 mm | |
| Japanese Postcard Double - 147 mm x 200 mm | |
| B5 Envelope - 175.77 mm x 249.94 mm | |
| Envelope No. 10 - 105 mm x 241 mm | |
| 102 mm x 152 mm | |
| Media Handling | 1 x Output Tray 100 Sheet Capacity |
| 1 x Automatic Document Feeder 35 Sheet Capacity | |
| 1 x Input Tray 150 Sheet Capacity | |
| Media Type | Brochure Paper |
| Letterhead | |
| Plain Paper | |
| Transparency | |
| Rough Paper | |
| Colour Paper | |
| Photo Paper | |
| Heavy Paper | |
| Pre-punched Paper | |
| Light Paper | |
| Preprinted Paper | |
| Glossy Paper | |
| Recycled Paper | |
| Bond Paper | |
| Card Stock | |
| Envelope | |
| Label | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
Fax
| Fax Color | Colour |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Colour |
Memory
| Maximum Memory Supported | 128 MB |
| Standard Memory | 128 MB |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
Reliability
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 150 to 1500 |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.30 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 341.2 mm |
| Width | 420 mm |
| Depth | 380 mm |
General Information
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 7KW56A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M183fw |
| Product Name | Color LaserJet Pro MFP M183fw |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Brand Name | HP |
Technical Information
| Duplex Printing | Manual |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 16 |
| Wireless Print Technology | HP ePrint |
| HP Smart App | |
| Mopria | |
| Apple AirPrint | |
| Wi-Fi Direct | |
| Print Color Capability | Colour |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| SKU | 7KW56A |
| Barcode # | 193905407194 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 15.0000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





