- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Hardware compatibility
Compatible with PCs with available USB-A port.
(428K6AA)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type A |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 3 cm |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
Technical Information
| Cable Length | 179.8 cm |
| Impedance | 64 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Flexible Microphone |
| Adjustable Strap | |
| Durable | |
| In-Line Volume Control | |
| Plug and Play | |
| Comfortable | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 428K6AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Stereo USB Headset G2 |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 95 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 16 cm |
| Width | 14.7 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Ear Cushion Material | Leather |
| SKU | 428K6AA |
| Barcode # | 195908812531 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





