You Might Want To Add
HP 30A Original LaserJet Toner Cartridge - Bl
HP 32A Original LaserJet Imaging Drum
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP LaserJet Pro M203dw Monochrome Duplex Wireless Laser Printer - Print speed: Up to 28 ppm - Print quality: Up to 1200x1200 dpi - built-in Wi-Fi 802.11b/g/n, Hi-Speed USB 2.0 port, Ethernet 10/100 network
(G3Q47A)
- A4; A5; B5 (JIS); A6
- 1 Hi-Speed USB 2.0; 1 Ethernet 10/100 network; Wireless
- Up to 30,000 pages
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Memory
| Maximum Memory Supported | 256 MB |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 800 MHz |
Reliability
| Duty Cycle | 30000 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
Warranty
| Additional Warranty Information | (Return to HP/Dealer - Standard Bench Repair) |
| Limited Warranty | 1 Year |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 28 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Apple AirPrint | |
| Wi-Fi Direct | |
| HP ePrint | |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.90 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 223.9 mm |
| Width | 370.5 mm |
| Depth | 407.4 mm |
General Information
| Product Type | Laser Printer |
| Manufacturer Part Number | G3Q47A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M203dw |
| Product Name | LaserJet Pro M203dw Printer |
| Product Line | LaserJet Pro |
| Product Series | M203 |
| Brand Name | HP |
Media Types & Handling
| Media Size | Legal - 215.90 mm x 355.60 mm |
| B5 (JIS) | |
| 76 mm x 127 mm | |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| Photo - 101.60 mm x 152.40 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| SKU | G3Q47A |
| Barcode # | 889894212733 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 9.2000kg |
| Shipping Width | 0.430m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.460m |
| Shipping Cubic | 0.055384000m3 |
12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





