- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP t630 Thin Client AMD Quad-core CPU 8GB 32GB Radeon R6E WES7E - AMD GX-420GI SoC with Radeon R6E graphics (2 GHz up to 2.2 GHz, 2 MB cache, 4 cores) - 8 GB DDR4L-2400 SDRAM - 32 GB MLC flash memory - Radeon R6E graphics - Windows Embedded Standard 7E 32 Bit - Realtek GbE - 3JF40PA - 3 Years Limited Warranty
HP T630 8GB, 32GB M.2, 2X DP 1X VGA (2 MONITOR SUPPORT), 1X SERIAL, WES7E, W10I0T-LIC, 3YR
(3JF40PA)
Specifications
| Accessory | |
| Card Reader | No |
| Chipset | TCG certified Trusted Platform Module (TPM) chipset; version 1.2 |
| Dimensions | 12 x 22 x 25.1 cm |
| Form Factor | Thin Client |
| Front/Rear Ports | |
| Graphics | Radeon™ R6E graphics |
| LAN | Realtek GbE |
| Memory | 8 GB DDR4-1866 SDRAM (2 x 4 GB) |
| Operating System | Windows Embedded Standard 7E 32 (available through downgrade rights from Windows 10 IoT Enterprise for Thin Clients 64) |
| Power Supply | 65 W external power adapter, worldwide auto-sensing, 100-240 VAC, 50-60 Hz, energy-saving automatic power-down, surge-tolerant |
| Processor | AMD GX-420GI SoC with Radeon™ R6E graphics (2 GHz up to 2.2 GHz, 2 MB cache, 4 cores) |
| Product Family | T630 Thin Client |
| Storage Capacity | 32 GB MLC flash memory |
| Storage Type | MLC flash memory |
| Weight | 1.52 kg |
| Wireless | No |
| Camera | No |
| Drive Bay | 1 x internal SuperSpeed USB 3.0 port for securing USB flash drives inside the chassis |
| Expansion Slot | |
| Front I/O | 2 Hi-Speed USB 2.0; 2 SuperSpeed USB 3.0; 1 headset (One port on back of system available for either VGA or 2nd serial or fiber optic NIC or external Wi-Fi antenna) |
| Optical Drive | No |
| Rear I/O | 2x Hi-Speed USB 2.0, 1x 3.5 mm audio combo line out/line in port |
| Warranty | 3-year (3-3-0) limited warranty and service offering includes 3 year of unit exchange with no on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| SKU | 3JF40PA |
| Barcode # | 193905515837 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 3.3800kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.020580000m3 |
Manufacturer Warranty
3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo ThinkCentre Neo 50S G4 -12JF00EXAU- Intel i5-13400 16GB 3200MHz 256GB SSD
$1,159.00 $1,829.00





