- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP Z4 G4 Workstation i9-10920X 64GB 1TB SSD + 2TB HDD RTX4000 Win10 Pro - 3 Years On-sire Limited Warranty
(201S3PA)
Specifications
| Accessory | |
| Card Reader | |
| Chipset | Intel® X299 chipset |
| Dimensions | 16.9 x 46.5 x 44.5 cm |
| Drive Bay | Two 2.5" or 3.5" |
| Expansion Slot | 2 PCIe 3 x4, 2 M.2 PCIe 3 x4, 1 PCIe x8, 2 PCIe x16 (for Intel® Xeon® W configurations); 2 PCIe 3 x4, 1 M.2 PCIe 3 x4, 1 PCIe x8, 2 PCIe x16 (for Intel® Core™ i9-X and Core™ i7-9800X configurations); 2 PCIe 3 x4, 1 M.2 PCIe 3 x4, 1 PCIe x8 (mechanical only), 1 PCIe x16 (x8 electrical), 1 PCIe x16 (for other Intel® Core™ i7-X configurations) |
| Form Factor | Tower |
| Front/Rear Ports | 1 audio-in; 1 audio-out; 1 PS/2 keyboard port; 1 PS/2 mouse port; 1 serial; 2 RJ-45 (1 GbE); 6 USB 3.1 Gen 1; 1 headset connector; 2 USB 3.1 Gen 2 Type-C™; 2 USB 3.1 Gen1 (1 charging); 1 headset connector; 4 USB 3.1 (1 charging) - (The Intel® Core™ X-Series processor configurations only have one RJ45 port and 5 Rear USB 3.1 Gen 1 ports available. The serial port is optional.) |
| Graphics | NVIDIA Quadro RTX 4000 8GB 3DP+USBc GFX |
| LAN | Integrated Intel® I219-LM PCIe® GbE |
| Memory | 64GB (2x32GB) DDR4 2933 UDIMM NECC WW Memory |
| Operating System | Windows 10 Pro 64 |
| Optical Drive | 9.5mm DVD-Writer |
| Power Supply | 1000 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC |
| Processor | Intel Core i9 10920X 3.5GHz 2933MHz 12C 165W CPU |
| Product Family | HP |
| Storage Capacity | HP Z Turbo Drive M.2 1TB TLC SSD + 2TB 7200RPM SATA 3.5in |
| Storage Type | HP Z Turbo Drive M.2 1TB TLC SSD + 2TB 7200RPM SATA 3.5in |
| Warranty | 3 year (3-3-3) limited warranty and service offering includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Weight | Starting at 13.1 kg |
| Wireless | No |
| SKU | 201S3PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 15.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





