- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Lenovo ThinkPad Ultra Docking Station (AU) - Black - 135 AC Power Adapter - DP port: 4096*2160@60Hz HDMI port: 4096*2160@60Hz VGA port: 2048*1536@85Hz - Windows 10 Required - 4x USB 3.1 gen2 (10Gbps), 2x USB-C ports (10Gbps, 5V 3A power), 10/1000 Gigabit Ethernet, 2x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0, 1x VGA, 1x Stereo/Mic Combo Audio Port, 1x DC-IN - 40AJ0135AU340 - 3 Years Limited Warranty
ThinkPad Ultra Docking Station, 4x USB 3.1 gen2 (10Gbps) USB charging, 2x USB-C ports, 10/1000, 2x DisplayPort, HDMI , VGA, Stereo/Mic Combo Audio
(40AJ0135AU)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
Technical Information
| Device Supported | Notebook/Tablet/Smartphone |
| Connectivity Technology | Docking |
Interfaces/Ports
| Host Interface | Proprietary Interface |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
Physical Characteristics
| Height | 54.1 mm |
| Width | 378 mm |
| Depth | 159 mm |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | 40AJ0135AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | ThinkPad Ultra Docking Station |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 40AJ0135AU |
| Barcode # | 192076019793 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.008118000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





