- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Philips 272E1GSJ 27" 144Hz FHD 1ms FreeSync VA LCD Gaming Monitor
- Panel Size: 27"
- Panel Type: VA LCD
- Resolution: FHD (1920 x 1080)
- Aspect Ratio: 16:9
- Refresh Rate: 144Hz
- Response Time: 1ms MPRT
- Brightness: 350 cd/m2
- Contrast Ratio: 3000:1 (Typ)
- Displayable Colours: 16.7 Million
- I/O: DisplayPort, HDMI, Audio Out
- Ergonomics: Tilt
- VESA Support: 100x100mm
- FreeSync Premium
(272E1GSJ)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31 mm |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Features | SmartFrame |
| Anti-glare | |
| Wide Color Gamut (sRGB) | |
| Cable Lock Slot | |
| sRGB | |
| Plug & Play | |
| Wide Viewing Angle | |
| SmartImage | |
| EasyRead Mode | |
| Game Mode | |
| FPS Mode | |
| Flicker-free | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Low Blue Light | |
| 3H Surface Hardness | |
| SmartContrast | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MEPS |
| RoHS |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Color Gamut | 121.9% sRGB |
| 101.5% NTSC |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 272E1GSJ |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 272E1GSJ |
| Product Name | Gaming Monitor |
| Package Type | Retail |
| Product Series | E Line |
| Brand Name | Philips |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.44 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 368 mm |
| Width | 613 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.12 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 461 mm |
| Width with Stand | 613 mm |
| Depth with Stand | 195 mm |
| SKU | 272E1GSJ |
| Barcode # | 8712581776374 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 5.8500kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





