BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00

Philips 288E2UAE 28" 4K UHD 4ms FreeSync IPS Monitor - Panel Size: 28" - Panel Type: IPS - Resolution: 4K UHD 3840 x 2160 - Aspect Ratio: 16:9 - Refresh Rate: 60Hz - Response Time: 4ms (Grey to Grey) - Brightness: 300 cd/m² - Contrast Ratio: 1000:1 (Typ) - Displayable Colours: 1.07 Billion - I/O: DisplayPort, HDMI, USB 3.2, 4x USB 3.2, Audio Out - Speakers: 2x 3W - Ergonomics: Height Adjustment/Tilt - VESA Support: 100x100mm - FreeSync - 288E2UAE - 3 Years Limited Warranty
(288E2UAE)
| Built-in Devices | USB Hub |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | Picture in Picture |
| sRGB | |
| Wide Viewing Angle | |
| SmartImage | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Flicker-free | |
| Mega Infinity DCR | |
| Anti-glare | |
| Cable Lock Slot | |
| 3H Surface Hardness | |
| SmartFrame | |
| SmartContrast | |
| Cable Management | |
| Picture by Picture | |
| LED Indicator | |
| Plug & Play | |
| Multiview | |
| FPS Mode | |
| Low Blue Light | |
| EasyRead Mode | |
| Viewable Screen Size | 71.1 cm (28") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 140 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 711.20 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height |
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 288E2UAE |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 288E2UAE |
| Product Name | 4K Ultra HD LCD Monitor |
| Product Series | E Line |
| Brand Name | Philips |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 119.7% sRGB |
| 106.9% NTSC |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MEPS |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| RoHS | |
| TCO Certified | |
| EAEU RoHS | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Weight (Approximate) | 4.27 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 367 mm |
| Width | 637 mm |
| Depth | 41 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.09 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 494 mm |
| Width with Stand | 637 mm |
| Depth with Stand | 224 mm |
| SKU | 288E2UAE |
| Barcode # | 8712581777562 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 8.2000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.740m |
| Shipping Length | 0.520m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
$1,950.00 $2,089.00
$1,437.00 $1,699.00