- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

346P1CRH/75 34IN WQHD 3440X1440 100HZ CURVED 21:9 W-LED MONITOR 4MS HDR 400 DP/HDMI/USB-C DOCKING BUILT-IN SPEAKERS 2.0MP WEBCAM WITH MIC KVM SWITCH HIGH ADJUSTABLE STAND VESA100X100.
(346P1CRH)
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
| KVM Switch | |
| Microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Energy Label (CEL) |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | SmartContrast |
| sRGB | |
| Anti-glare | |
| Multiview | |
| VESA DisplayHDR 400 | |
| Cable Lock Slot | |
| Light Sensor | |
| Low Blue Light | |
| SmartControl | |
| SmartImage | |
| PowerSensor | |
| LED Indicator | |
| Picture by Picture | |
| Plug & Play | |
| Eco Mode | |
| Flicker-free | |
| EasyRead Mode | |
| Wide Viewing Angle | |
| On-screen Display (OSD) | |
| 2H Surface Hardness | |
| Picture in Picture | |
| Viewable Screen Size | 86.4 cm (34") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz |
| Screen Size Class | 863.60 mm |
| Stand Adjustments | Height |
| Swivel | |
| Tilt |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 346P1CRH |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 346P1CRH |
| Product Name | Curved UltraWide LCD Monitor with USB-C |
| Product Series | P-Line |
| Brand Name | Philips |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.95 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 367 mm |
| Width | 807 mm |
| Depth | 110 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.65 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 601 mm |
| Width with Stand | 807 mm |
| Depth with Stand | 250 mm |
Video
| Brightness | 500 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| 120% sRGB | |
| 98% NTSC | |
| 96% BT.709 | |
| 88% Adobe RGB |
| SKU | 346P1CRH |
| Barcode # | 8712581762209 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 6.7400kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.940m |
| Shipping Length | 0.530m |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





