- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Upgrade now with our wallet-friendly compact 6-port high-speed switch! The QNAP QSW-2104-2T-R2 unmanaged switch with four 2.5GbE ports and two 10GbE ports allows you to upgrade to stable high-speed networking at an affordable price. Integrated seamlessly with Wi-Fi 6/6E/7 for optimal wireless network performance, the QSW-2104-2T-R2 is perfect for offices and multimedia teams, providing high-speed data transfer, large file sharing, and efficient collaborative workflows. The QSW-2104-2T-R2 is made in Taiwan (MIT), providing a high-quality and reliable networking solution.
-
2.5G/10G Multi-Gig speeds
4x 2.5GBASE-T RJ45 ports supporting speeds: 2.5G, 1G, and 100Mb. 2x 10GBASE-T RJ45 ports supporting five speeds: 10G, 5G, 2.5G, 1G, and 100Mb. Provides 60Gbps switching capacity.
-
Plug and play
No complicated setup required. The QSW-2104-2T-R2 automatically sets the best transfer speeds based on connected devices. There’s no need to upgrade or replace older hardware immediately.
-
Desktop design
Light, compact, and compliant with EEE low-power energy-saving and EMC Class B, ideal for indoor environments.
-
Silent operation
Fanless, ultra-quiet design with efficient heat dissipation, ensuring a noise-free working environment.
-
Ensure stable network
Built-in loop detection and blocking automatically detects and blocks any network loops, ensuring smooth and uninterrupted network performance.
-
Jumbo Frame supported
Supports 12K jumbo frame transmission, improving large file transfer efficiency and reducing packet loss rates.
(QSW-2104-2T-R2)
| Management Type | Unmanaged |
| Number of Ports | 6 |
| 10GbE BASE-T (RJ45) | 2
10G/5G/2.5G/1G/100M |
| 2.5GbE (RJ45) | 4 |
| Power Supply Description | Adapter |
| Max. Power Consumption | 18W |
| Input Power Type | DC |
| Input Voltage Range | 12V/1.5A |
| MAC Address Table | 4K |
| Total Non-Blocking Throughput | 30Gbps |
| Switching Capacity | 60Gbps |
| Energy Efficient Ethernet (IEEE 802.3az complaint) | |
| Fanless | |
| Supported Standards | IEEE 802.3 Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-T IEEE 802.3ab 1000BASE-T IEEE 802.3bz 2.5G/5GBase-T IEEE 802.3an 10GBASE-T IEEE 802.3az EEE IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control |
| Form Factor | Desktop |
| LED Indicators | Per Port: Speed/Link/Activity Loop LED: Loop Per System: Power/Status |
| Dimensions (HxWxD) | 26 x 160 x110 mm |
| Weight (Net) | 0.45 kg |
| Weight (Gross) | 0.522 kg |
| Operating Temperature | 0˚C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 10~95% Non-condensing |
| Certifications | CE, UKCA, FCC, IC, VCCI, RCM, BSMI, LVD, KC |
| Electromagnetic Compliance | CLASS B |
| Jumbo Frames | 12K |
| Warranty | 2 Years |
| SKU | QSW-2104-2T-R2 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty : 2 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






