- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
More 10GbE ports and more space-saving at an affordable price. The QNAP QSW-3216R-8S8T is a half-width rackmount Unmanaged Switch with eight 10GbE SFP+ fiber ports and eight 10GbE RJ45 ports. Featuring plug-and-play set up, the QSW-3216R-8S8T provides network loop detection and blocking functions, making it easy to create an affordable high-speed network environment for your home or business. With a half-width design, the QSW-3216R-8S8T can be conveniently placed within working environments without taking up too much space, and two can be installed in a single 1U rack space The QSW-3216R-8S8T is made in Taiwan (MIT), providing a high-quality and reliable networking solution.
10G Multi-Gig connectivity
Includes eight 10GbE RJ45 and eight 10GbE SFP+ fiber ports for connecting different interfaces.
Entry-level solution
Automatic loop detection and blocking to ensure continuous network operation.
Flow Control
Compliant with IEEE802.3x Flow Control in full-duplex mode, the QSW-3216R-8S8T avoids packet loss from unparalleled bandwidth.
Half-width design, two models in 1U
With a half-width rackmount design, a QSW-3216R-8S8T can be installed in a 1U rack space with another half-width rackmount switch (such as QSW-M3216R-8S8T) for efficient physical space utilization and tidy cabling.
Note: The optional SP-EAR-QSW2FOR1-01 rackmount kit is required if two half-width rackmount switches are installed.
Flexible deployment with sixteen 10GbE SFP+ and RJ45 ports
The QSW-3216R-8S8T provides eight 10GbE SFP+ ports and eight 10GbE RJ45 ports for connecting various devices and enabling high-speed networks. With SFP+ interfaces, Direct Attach Copper (DAC) cables can be used for connecting directly to SFP+ devices. You can also use RJ45 ports to connect 10GBASE-T/NBASE-T⢠devices through RJ45 Category 6 (or better) cabling.
Note: 10GbE SFP+ ports are backward compatible with 1GbE SFP; the 10GbE RJ45 ports support up to five speeds (10G/5G/2.5G/1G/100M).
Instantly build a plug-and-play high-speed network
No complex settings are required to use the QSW-3216R-8S8T - simply connect your devices with existing cables and itâÂÂs ready to use. The QSW-3216R-8S8T supports auto-negotiation that optimizes transfer speeds (10G/5G/2.5G/1G/100M) and performance for each connected device.
Â
Loop detection and blocking
The QSW-3216R-8S8T features network loop detection. If a network loop is detected, the QSW-3216R-8S8T automatically locks the looped ports to ensure the network environment quickly resumes normal operation.
Â
Dependable performance with effective heat dissipation
With a compact metal body that optimizes cooling performance, the QSW-3216R-8S8T provides stable and reliable operations even when under full load. The front-panel LEDs also assist in viewing the current system status.
Fully embrace high-speed networking with QNAP!
QNAP offers comprehensive, budget-friendly storage and networking solutions that provide an array of connectivity possibilities. Easily and flexibly upgrade your workplace or home network now to handle bandwidth-hungry applications.
A switch that supports 2.5GbE/10GbE
QNAP 2.5GbE/10GbE switches support 10G/5G/2.5G/1G/100M and allow connecting multiple workstations and devices for high-speed collaboration in device-dense environments.
Learn More: QNAP 10GbE Switches, 2.5GbE Switches
A fast NAS
Upgrade desktops and servers
Add a 5GbE/10GbE port to laptops
QNAP high-speed switch solutions for diverse business network environments
QNAP provides comprehensive enterprise managed and unmanaged switches with speeds ranging from 2.5GbE, 10GbE to 25GbE and covering PoE, industrial-grade, rackmount, and desktop models. QNAPâÂÂs all-inclusive high-speed switches assist businesses in quickly deploying high-speed network infrastructure, accelerating enterprise backbone, smart hotels, retail, and industry 5.0 applications.
(QSW-3216R-8S8T)
| Management Type | Unmanaged |
| Number of Ports | 16 |
| 10GbE SFP+ | 8 (10G/1G) |
| 10GbE BASE-T (RJ45) | 8 (10G/5G/2.5G/1G/100M) |
| Power Supply Description | Internal Power supply Unit |
| Max. Power Consumption | 80W |
| Input Power Type | AC |
| Input Voltage Range | 100-240VAC, 50/60Hz |
| MAC Address Table | 16K |
| Total Non-Blocking Throughput | 160Gbps |
| Switching Capacity | 320Gbps |
| Management Interface | Unmanaged |
| Console | |
| Fan | PWM VAPO Bearing fan x 2 |
| Supported Standards | IEEE 802.3 Ethernet IEEE 802.3u 100BASE-T IEEE 802.3ab 1000BASE-T IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX IEEE 802.3ae 10G Fiber IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control |
| Form Factor | Half-width rackmount |
| LED Indicators | Per Port: Speed/Link/Activity Per System: Power/Status |
| Dimensions (HxWxD) | 43.3 x 207 x 199.5 mm |
| Weight (Net) | 1.52 kg |
| Weight (Gross) | 2.23 kg |
| Operating Temperature | 0˚C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Relative Humidity | 5~95% Non-condensing |
| Certifications | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Electromagnetic Compliance | CLASS A |
| Jumbo Frames | 9K |
| SKU | QSW-3216R-8S8T |
| Model # | QSW-3216R-8S8T |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






