- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS440HDMI 4x4 HDMI® Audio/Video Matrix Switch/Splitter (with Audio and RS232) lets you share up to 4 distinct HDMI or DVI inputs (using HDMI to DVI adapters - not included), with audio, between 4 independent displays or projectors.
Providing convenient front push-button and RS232 PC software control, this matrix switch allows each input and the corresponding audio to be switched individually, meaning that different A/V sources can be shown on each output, or a single source can be output to several offering maximum flexibility.
The switcher features a front panel LCD display for easy status monitoring, plus an included remote control and IR extender module for simple control from a distance.
Designed to provide maximum functionality while saving space, the HDMI Video Matrix Switch can be used as a standalone solution or rack-mounted using ear-mounts (included).
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(VS440HDMI)
| Packaging Information | |
| Package Height | 90 mm [3.5 in] |
| Package Length | 58.1 cm [22.9 in] |
| Package Width | 26.3 cm [10.4 in] |
| Shipping (Package) Weight | 3.1 kg [6.9 lb] |
| Performance | |
| Bandwidth | 225MHz |
| Maximum Cable Length | 10 m [32.8 ft] |
| Supported Resolutions | 1920x1200 or 1080p |
| Wide Screen Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Steel |
| Product Height | 4.2 cm [1.7 in] |
| Product Length | 44 cm [17.3 in] |
| Product Width | 18.5 cm [7.3 in] |
| Weight of Product | 2.4 kg [5.2 lb] |
| Power | |
| Center Tip Polarity | Positive |
| Input Current | 0.6A |
| Input Voltage | 100 - 240 AC |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 12 DC |
| Plug Type | M |
| Power Consumption (In Watts) | 18 |
| Power Source | AC Adapter Included |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 6 ft [1.83 m] RS232 Cable |
| HDMI Matrix Selector Switch | |
| Instruction Manual | |
| IR Extender | |
| IR Remote Control | |
| Rack Mount Brackets | |
| Screws for rack mount brackets | |
| Software Installation CD | |
| Universal Power Adapter (US/UK/EU/AU) | |
| Hardware | |
| Rack-Mountable | Yes |
| Ports | 4 |
| Cabling | HDMI |
| AV Output | HDMI |
| AV Input | HDMI |
| Audio | Yes |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -20°C to 85°C (-4°F to 185°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C (32°F to 158°F) |
| Humidity | 0~95% |
| Connector(s) | |
| Connector Type(s) | DB-9 (9 pin, D-Sub) Female |
| Connector B | HDMI (19 pin) Female |
| Connector A | HDMI (19 pin) Female |
| SKU | VS440HDMI |
| Barcode # | 65030842105 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 3.2600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.590m |
| Shipping Cubic | 0.002950000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





