- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
NAS
UC3200
Enterprise-grade nas storage solution
Realizing high-availability architecture in just one single chassis, the two controllers in Synology UC3200 work simultaneously and can automatically fail over to each other in the event of disaster, delivering services without any interruptions.
Uncompromising performance
Delivering reliable, highly available SAN services
Realizing high-availability architecture in just one single chassis, the two controllers in Synology UC3200 work simultaneously and can automatically fail over to each other in the event of disaster, delivering services without any interruptions.
A system built for iSCSI and Fibre Channel
DSM UC, an operating system designed to ease the learning curve, allows you to manage the two controllers from one single portal. The built-in monitor applications display the status at a glance and send prompt notifications when important events occur, so that IT administrators can stay alert to potential problems and respond in the shortest time possible.
A unified interface for intuitive management
Advanced LUN functionality significantly improves VM performance and offers lightning-fast snapshot creation, recovery, and cloning, as well as VMware VAAI and Windows ODX support.
Disaster-proof your critical data
Snapshot Replication is put in place with the support of Btrfs file system, offering schedulable and near-instantaneous data protection. Supporting up to 4,096 system-wide snapshots for local volumes or offsite servers, UC3200 brings application-aware snapshot protection and instant recovery of virtual machines in iSCSI LUNs in the event of a disaster.
5-year warranty
At Synology, we are committed to product innovation and quality. Synology guarantees a robust and reliable data management experience with a 5-year limited warranty, providing responsive technical support and hardware replacement services to maximize your return on investment.
More resources
This guide will walk you through the process of the initial setup and optimal deployment of UC3200.
Powered by Synology DiskStation Manager
Enterprise-grade software solutions included
12 x 3.5”/2.5” HDD/SSD
High-performance SAS interface drive slots with maximum 576TB raw capacity. Supporting SED (Self Encrypting Drive) to encrypt all data to hard drives, UC3200 provides upmost data security at the hardw
Cutting-edge LUN features
Advanced LUN functionality significantly improves VM performance and offers lightning-fast snapshot creation, recovery, and cloning, as well as VMware VAAI and Windows ODX support.
Intuitive management
A streamlined management interface makes connection and permission management exceptionally easy, even in large-scale SAN environments.
For large and small deployments
Support for iSCSI as well as Fibre Channel means that Synology storage systems integrate as easily in smaller setups as in enterprise environments.
Administrator’s Guide
This guide will walk you through the process of the initial setup and optimal deployment of UC3200.
Tutorials & FAQ
We offer a variety of tutorial and troubleshooting articles for UC3200 on our tutorials & FAQ page.
(UC3200)
TECHNICAL DETAILS
| Model | Unfied Controller UC3200 (SAS) |
|---|---|
| Classification | Enterprise |
| Form Factor | 2U Rack Mount |
| Scalable | Yes |
| HDD Pre-Installed | Diskless |
| Drive Bays | 12 ( Expand upto 36 Bays with 2 x RXD1219SAS) |
| Drive Bay Configuration (#) | 12 x 3.5/2.5" SAS HDD/SSD |
| Storage Capacity (Installed) | None |
| Hot Swap Bays | Yes |
| Processor | Intel Xeon D-1521 4-core |
| CPU Clock Speed | 2.4GHz |
| Memory DRAM (Installed / Max) | 8GB / 64GB |
| Memory Type | DDR4 ECC UDIMM |
| USB Port | No |
| eSATA Port | No |
| LAN | 2 x 1GbE RJ-45 + 1 x 10GbE RJ-45 (10GBASE-T) ) Per Controller |
| Cooling Fan | 4 x (60 x 60 x 51 mm) |
| Package Contents | Main Unit (1), AC Power Adapter (1), RJ45 Cable (2), Accessory Pack (1) |
| Packaging | Retail |
| Warranty | 5 years |
Technical Specifications
Complete hardware and software specifications
Controller
CPU
Memory
Storage
External Ports
PCIe
File System
Appearance
Others
Temperature
Certification
Warranty
Environment
Packaging Content
Optional Accessories
Storage Management
Account & Shared Folder
Virtualization
Snapshot Replication
General Specifications
| SKU | UC3200 |
| Barcode # | 846504003129 |
| Brand | SYNOLOGY |
| Shipping Weight | 30.0000kg |
| Shipping Width | 0.600m |
| Shipping Height | 0.830m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.119520000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Synology RackStation RS3621RPXS 12-Bay 2U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 8GB RAM
$6,877.00 $8,742.00
Synology RackStation RS4021XS+ 16-Bay 3U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 16GB RAM
$11,844.00 $12,999.00
QNAP NAS TS-h1886XU-RP-R2-D1622-32G 12 (+6) Bay (12 x 3.5" + 6 x 2.5") 2U NAS, Xeon
$11,233.00 $12,999.00
Synology RackStation RS3621XS+ 12-Bay 2U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 8GB RAM
$8,849.00 $10,927.00





