- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Targus Hyper HD319B-SILVER Docking Station for Tablet PC - Memory Card Reader - microSD, SD - 60 W - Silver - 1 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 1 x USB Type-C Ports - USB Type-C - 1 x HDMI Ports - HDMI - Audio Line Out - Wired - iPadOS
Hyper HD319B-SILVER Docking Station for Tablet PC - Memory Card Reader - microSD, SD - 60 W - Silver - 1 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 1 x USB Type-C Ports - USB Type-C - 1 x HDMI Ports - HDMI - Audio Line Out - Wired - iPadOS
Form-fitting USB-C hub for iPad Pro, iPad Air, and iPad mini 6. This USB-C docking station attaches to side of iPad adding 6 ports: 4K 60Hz HDMI output, USB-C power delivery, and more.
iPadOS Compatible
Take complete advantage of iPadOS with direct access to the iPad's data storage drives.
The Most Crowdfunded
Best-Selling USB-C Hub iPad Pro Accessory and USB-C Hub on Kickstarter and Indiegogo.
Crystal Clear 4K 60Hz HDR Video Output
Experience high-resolution 4K 60Hz video on HDMI displays with 2X refresh rate for faster, smoother video.
High-Speed USB-A
Connect your USB-A accessories with your modern USB-C device. High-speed USB 3.1 Gen 1 capable of 5Gb/s transfer speed.
Essential Ports for Photography
Quick data transfer from UHS-I MicroSD and SD 104MB/s.
Quick-Charge with 60W USB-C Power Delivery
Charge while you work or play, with USB-C pass-through charging. Also supports USB-C data.
Seamless Colour, Material, and Finish
Aluminium enclosure designed to perfectly match your Apple device in every way.
Global Patented Design
World's first removable and replaceable grip secures the hub onto your iPad Pro and allows compatibility with screen protectors and protective cases.
(HD319B-SILVER)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
Software
| Operating System Supported | iPadOS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30 g |
| Height | 93 mm |
| Width | 33 mm |
| Depth | 9.9 mm |
| Product Color | Silver |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | HD319B-SILVER |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | HD319B-SILVER |
| Product Name | 6-in-1 USB-C Hub for iPad Pro/Air - Silver |
| Brand Name | Hyper |
Technical Information
| Device Supported | Tablet PC |
| Connectivity Technology | Wired |
| Memory Card Supported | SD |
| microSD | |
| Memory Card Reader | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x 5Gbps 60W |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| SKU | HD319B-SILVER |
| Barcode # | 817110014373 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





