You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Introducing the New UniFi AC Access Points
Available in four models, the new UniFi AC AP features up to 5x faster
speeds to support high-density Wi-Fi networks.

- Wave 2 802.11ac MU-MIMO with 2.53gbps radio rate and 500+ client capacity
- Advanced RF: Spectral Analysis, Band Steering, and Airtime Fairness
- New Industrial Design for Versatile and Seamless Wall/Ceiling Mounting
- Android and iOS Easy Setup Mobile Application Support
- Powerful Features for Enterprise, Hospitality, and Education Markets
Designed for the Future of the Internet
The UniFi AC AP delivers the throughput needed for bandwidth-intensive applications, including HD video streaming, interactive online gaming, and cloud services.

Designed for Optimal RF Performance
The newly redesigned UniFi Controller optimizes RF performance:
Quick Mobile Setup
Rapidly deploy the UniFi AC APs using your iOS or Android-based mobile app – no controller needed.

(UAP-AC-HD)
Dimensions: ∅220 x 48.1 mm
Environment: Indoor/Outdoor
2.4 GHz Speed: 800 Mbps
5 GHz Speed: 1733 Mbps
PoE Mode: 802.3at PoE+
Ports: (2) 10/100/1000 Ethernet

| SKU | UAP-AC-HD |
| Barcode # | 817882025171 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 1.1675kg |
| Shipping Width | 0.251m |
| Shipping Height | 0.107m |
| Shipping Length | 0.264m |
| Shipping Cubic | 0.007090000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.







