Don't pay: $4,742.00
$3,247.00
SAVE $1,495.00 (32%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(TC77HL-5ME24BG-A6)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Software
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
Camera
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 4620 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Battery Voltage | 3.70 V |
| Removable Battery | Yes |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Screen Size | 11.9 cm (4.7") |
| Screen Mode | HD |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
1D: 2D: |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Gorilla Glass |
| Sensor Type | Pressure Sensor |
| Light Sensor | |
| Motion Sensor | |
| Scanner Range | Standard Range |
| Drop Specification |
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Scan Engine Model | SE4750 |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV DC |
| Indirect Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV DC |
| Direct Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 376 g |
| Form Factor | Phone-size |
| Height | 160 mm |
| Width | 83.8 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Rugged | Yes |
General Information
| Product Type | Handheld Terminal |
| Manufacturer Part Number | TC77HL-5ME24BG-A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | TC77 |
| Product Name | TC77 Handheld Terminal |
| Brand Name | Zebra |
Memory
| Flash Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Supported | SDHC |
| microSDXC | |
| microSD | |
| Maximum Memory Card Size Supported | 256 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
Miscellaneous
| Application/Usage | Manufacturing |
| Public Safety | |
| Warehouse | |
| Government | |
| Logistics | |
| Transportation | |
| Retail | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 + LE |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA |
| EDGE | |
| UMTS | |
| LTE | |
| GPRS | |
| HSPA+ | |
| Cellular Network Supported | GSM |
| SKU | TC77HL-5ME24BG-A6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





