Don't pay: $4,758.00
$3,599.00
SAVE $1,159.00 (24%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(TC58B1-3T1K7B1080-A6)
Battery Information
| Battery Capacity | 4400 mAh |
Touchscreen Information
| Touchscreen | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | 6490 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
Software
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 11 |
Processor
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
Camera
| Rear Camera | Single |
| Rear Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Front Camera | Single |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Screen Size | 15.2 cm (6") |
| Screen Type | LED |
| Screen Mode | Full HD |
Network & Communication
| Wireless LAN | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | EDGE |
| LTE | |
| GPRS | |
| GPS Receiver | Yes |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 293 g |
| Height | 164.8 mm |
| Width | 77.4 mm |
| Depth | 16.8 mm |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Maximum Memory Card Size Supported | 2 TB |
| Built-in Memory | 64 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
General Information
| Product Type | Smartphone |
| Manufacturer Part Number | TC58B1-3T1K7B1080-A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | TC58 |
| Product Name | TC58 Smartphone |
| Brand Name | Zebra |
Technical Information
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| 3-axis Accelerometer | |
| ToF | |
| GPS | |
| Light Sensor | |
| eCompass | |
| Pressure Sensor | |
| Magnetometer | |
| Proximity Sensor | |
| Motion Sensor | |
| Phone Style | Bar |
| Fast-charge Capable | Yes |
| SKU | TC58B1-3T1K7B1080-A6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





