- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD510 Direct Thermal Wristband Desktop Printer ZPL II, XML 300dpi USB Ethernet Wi-Fi USB Host 2" – ZD51013-D0PB02FZ
Trust Your Wristband Printing To A Specialist
The ZD510-HC wristband printing solution combines the reliable ZD510-HC direct thermal printer with easy-to-load cartridges containing the only antimicrobial-coated wristbands on the market?Zebra's Z-Band® wristbands. Also capable of printing wristbands for amusement, water park and entertainment applications, you get dependable wristband printing that increases patient safety and staff productivity.
Standard Features
• Quick and easy wristband cartridge loading
• Automatic print speed setting-up to 4 ips depending on installed cartridge
• Direct thermal printing of barcodes, text and graphics
• Dual-wall frame, impact-resistant plastic
• ZPL® or ZPL II® programming language
• 512 MB Flash memory
• 256 MB SDRAM memory
• Element Energy Equalizer™ (E3™) for superior print quality
• Connectivity: USB Host, USB, Ethernet, Bluetooth Low Energy
• The optional dual wireless radio offers 802.11ac and Bluetooth 4.1
• Odometer for print-length tracking
• Illuminated media low/media out indicator
• Tool-less printhead and platen replacement
• Unicode™-compliant for multi-language printing
• Instant media calibration — no wasted media
• Head-up sensor
• XML-enabled printing — allows XML communications from information systems
• ENERGY STAR® qualified
• Link-OS
• Real Time Clock
• ZebraDesigner Essentials – easy label design tool free at www.zebra.com/zebradesigner
• Two-year standard warranty

Dimensions: 127 mm W x 178 mm H* x 242 mm D
* Requires 6 in./153 mm clearance above printer to load cartridge
(ZD51013-D0PB02FZ)
| USB | Yes |
| Media Type | Wristband |
| Standard Memory | 256 MB |
| Energy Star | Yes |
| Power Source | AC Supply |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD51013-D0PB02FZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD510-HC |
| Product Name | ZD510-HC, Direct Thermal Printer, Mono, Ethernet/Wireless LAN/Bluetooth/USB |
| Brand Name | Zebra |
| Height | 178 mm |
| Width | 127 mm |
| Depth | 242 mm |
| Application/Usage | Desktop |
| Maximum Print Width | 30.16 mm (1.19") |
| Recommended Use | Wristband Print |
| Maximum Mono Print Speed | 51 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Length | 558 mm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| SKU | ZD51013-D0PB02FZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.2600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





