- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD510 Direct Thermal Wristband Desktop Printer ZPL II, XML 300dpi USB Ethernet USB Host 2" – ZD51013-D0PE00FZ
Trust Your Wristband Printing To A Specialist
The ZD510-HC Wristband Printing solution combines the reliable ZD510-HC direct thermal printer with easy-to-load cartridges containing the only antimicrobial-coated wristbands on the market - Zebra's Z-Band® wristbands. Also capable of printing wristbands for amusement, water-park and entertainment applications, you get dependable wristband printing that increases patient safety and staff productivity.
- Quick and easy wristband cartridge loading
- Automatic print speed setting-up to 4 ips depending on installed cartridge
- Direct thermal printing of barcodes, text and graphics
- Dual-wall frame, impact-resistant plastic
- ZPL® or ZPL II® programming language
- 512 MB Flash memory
- 256 MB SDRAM memory
- Element Energy Equalizer™ (E3™) for superior print quality
- Connectivity: USB Host, USB, Ethernet, Bluetooth Low Energy
- Odometer for print-length tracking

Dimensions: 127 mm W x 178 mm H* x 242 mm D
(ZD51013-D0PE00FZ)
| USB | Yes |
| Media Type | Wristband |
| Standard Memory | 256 MB |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD51013-D0PE00FZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD510-HC |
| Product Name | ZD510-HC, Direct Thermal Printer, Mono, Ethernet/USB |
| Brand Name | Zebra |
| Power Source | AC Supply |
| Height | 178 mm |
| Width | 127 mm |
| Depth | 242 mm |
| Application/Usage | Desktop |
| Maximum Print Width | 30.16 mm (1.19") |
| Recommended Use | Wristband Print |
| Maximum Mono Print Speed | 51 mm/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Length | 558 mm |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| SKU | ZD51013-D0PE00FZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 3.9500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





