- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ET51CE-G21E-SFA6)
Battery Information
| Battery Capacity | 9660 mAh |
Display & Graphics
| Screen Size | 21.3 cm (8.4") |
Storage
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 660 |
Interfaces/Ports
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB-C |
Operating System
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
| Operating System Platform | Android |
Processor
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
Miscellaneous
| Features | Water Resistant |
| Barcode Scanner | |
| Gorilla Glass |
General Information
| Product Type | Tablet |
| Manufacturer Part Number | ET51CE-G21E-SFA6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ET51 |
| Product Name | ET51 Tablet |
| Brand Name | Zebra |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| microSD |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 508 g |
| Form Factor | Slate |
| Height | 150 mm |
| Width | 228 mm |
| Depth | 12.7 mm |
Built-in Devices
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| Motion Sensor | |
| Accelerometer | |
| Ambient Light Sensor | |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| SKU | ET51CE-G21E-SFA6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





