- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ET56ET-G21E-00A6)
Operating System
| Operating System Platform | Android |
Storage
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
Battery Information
| Battery Capacity | 9660 mAh |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 660 |
Interfaces/Ports
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C |
Display & Graphics
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 25.7 cm (10.1") |
| Screen Mode | WQXGA |
Processor
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Type | Kryo 260 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| microSD | |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
Miscellaneous
| Features | Dust Resistant |
| GLONASS | |
| Vibration Resistant | |
| Drop Resistant | |
| Assisted GPS (A-GPS) | |
| Sunlight Readable | |
| Rain Protection | |
| Galileo | |
| Scratch Resistant | |
| Removable Battery | |
| Heat Resistant | |
| Glove Touch | |
| Gorilla Glass | |
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 725.7 g |
| Form Factor | Slate |
| Height | 181 mm |
| Width | 269 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
General Information
| Product Type | Tablet |
| Manufacturer Part Number | ET56ET-G21E-00A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ET56 |
| Product Name | ET56 Enterprise Rugged Tablet |
| Product Series | ET5x |
| Brand Name | Zebra |
Built-in Devices
| Focus Modes | Auto-focus |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Motion Sensor | |
| Gyro Sensor | |
| 3-axis Accelerometer | |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/d/h/i/k/r |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Near Field Communication | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | GSM |
| WCDMA | |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| SKU | ET56ET-G21E-00A6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 1.1100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





