- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ET56DE-G21E-00A6)
Battery Information
| Battery Capacity | 6150 mAh |
Storage
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 660 |
Interfaces/Ports
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB (type C) |
Miscellaneous
| Features | Water Resistant |
| Gorilla Glass |
Operating System
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
| Operating System Platform | Android |
Processor
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
Display & Graphics
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 21.3 cm (8.4") |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| microSD |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 521.6 g |
| Form Factor | Slate |
| Height | 150 mm |
| Width | 228 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Rugged | Yes |
General Information
| Product Type | Tablet |
| Manufacturer Part Number | ET56DE-G21E-00A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ET56 |
| Product Name | ET56 Tablet |
| Brand Name | Zebra |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Cellular Generation | 4G |
Built-in Devices
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| Accelerometer | |
| Motion Sensor | |
| Ambient Light Sensor | |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| SKU | ET56DE-G21E-00A6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.8600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





