- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(MC330L-GJ2EG4RW)
Software
| Operating System | Android 10 |
Keyboard/Keypad
| Number of Keys | 29 |
| Keyboard Type | Numeric |
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Touchscreen | Yes |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Screen Size | 10.2 cm (4") |
| Screen Mode | WVGA |
| Backlight Technology | LED |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Battery Voltage | 3.60 V |
| Removable Battery | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 + LE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Gorilla Glass |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Gyroscope | |
| Scanning Distance | 609.60 mm |
| Scanner Range | Standard Range |
| Image Sensor Type | Imager |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Scan Engine Model | SE4770 |
| Scanning Capability | 1D |
| 2D | |
| Drop Specification (To Concrete) | 1828.80 mm |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV AC |
| Indirect Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV AC |
| Contact Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV AC |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 521.6 g |
| Form Factor | Gun |
| Height | 202.6 mm |
| Width | 74.7 mm |
| Depth | 163.9 mm |
| Rugged | Yes |
Memory
| Flash Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| SDHC | |
| SDXC | |
| Maximum Memory Card Size Supported | 512 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
Miscellaneous
| Application/Usage | Distribution |
| Manufacturing | |
| Industrial | |
| Retail | |
| Warehouse | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP64 |
General Information
| Product Type | Handheld Terminal |
| Manufacturer Part Number | MC330L-GJ2EG4RW |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | MC3300x |
| Product Name | MC3300x Mobile Computer |
| Product Series | MC3000 |
| Brand Name | Zebra |
| SKU | MC330L-GJ2EG4RW |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.6600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





