- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ZEBRA TC57, PREM WWAN, NFC, 5.0" 4GB RAM, 32GB FLASH, 2D SE4710, FRONT FACING CAMERA, REAR FACING CAMERA, 3.5MM AUDIO JACK, 4150 MAH BATTERY, ANDROID 8 "O", PTT, VOIP READY, GMS, ROW- REST OF WORLD, SUPPORTS ARCORE THE ULTIMATE IN RUGGED ENTERPRISE-CLASS ALL TOUCH COMPUTING INSIDE THE FOUR WALLS AND OUTDOORS When you choose the TC52x/TC57x, you get our best-selling TC52/TC57 rugged handheld and much more. More advanced Zebra-only features that put the user experience in a class of its own, more support for the latest mobile innovations, and more Mobility DNA tools, making device management easier than ever. And up to 8 years of security updates to protect your device every day it's in service.
(TC57HO-1PEZU4P-A6)
| USB | Yes |
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Battery Capacity | 4150 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Battery Voltage | 4.40 V |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Screen Resolution | 1080 x 1920 |
| Screen Size | 12.7 cm (5") |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Type | LED |
| Flash Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Supported | SDXC |
| microSD |
| Weight (Approximate) | 249 g |
| Form Factor | Phone-size |
| Height | 18.5 mm |
| Width | 73.7 mm |
| Rugged | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 + LE |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA |
| GPRS | |
| LTE | |
| EDGE | |
| UMTS | |
| HSPA+ | |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Application/Usage | Direct Store Delivery (DSD) |
| Retail | |
| Courier Service | |
| Government | |
| Field Sales/Service | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Manufacturer Part Number | TC57HO-1PEZU4P-A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | TC57 Handheld Terminal |
| Product Series | TC57 |
| Brand Name | Zebra |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Gorilla Glass |
| Sensor Type | Proximity |
| Pressure Sensor | |
| Motion Sensor | |
| Magnetometer | |
| Light Sensor | |
| Image Sensor Type | Imager |
| Multi-SIM Supported | No |
| Number of SIM Card Supported | 1 |
| SIM Size Supported | Nano |
| Wireless Charging | Yes |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Scan Engine Model | SE4710 |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D |
| SKU | TC57HO-1PEZU4P-A6 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





