- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The Brother DS-620 Document Scanner is perfect for use in the office or around the home to scan receipts, invoices, order forms and other important documents. It's small enough to carry in your bag making it convenient for everyday use or taking on the go. It scans documents at up to 8 seconds per page and is all conveniently powered via USB.
(DS-620)
- The Brother DS-620 can scan business cards, photographs, receipts and documents up to A4.
- With a scan resolution between 300 dpi and 600 dpi, your documents will look great.
- It can scan at speeds of approximately 7.5 pages per minute, or 8 seconds per page.
- The scanner is powered via the USB connection to your computer or laptop.
- This scanner will work with Linux, Mac OSX 10.6+ and Windows XP, Vista, 7 and 8.
Specifications
| Dimensions | 290 x 36 x 52 mm |
| Duplex Print Option | |
| Functions | |
| Interface | USB2.0 |
| LCD/LED Diplay | |
| Paper Handling | Output Paper Capacity 1 Sheet |
| Print Head Pins | |
| Print Speed (cps) | 7.5 ppm |
| Product Type | |
| Resolution | 600 x 600 dpi |
| Ribbon Cartridge | |
| Series | |
| Speed | |
| Supplies Compatibility | |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 400 g |
| Bit Depth | In: 48-bit / Out: 24-bit |
| Imaging Technology | Single CIS |
| Model | DS-620 |
| Performance | |
| Software | Windows: DSMobileCapture, Button Manager V2, Nuance PaperPort, NewSoft Presto Biz CardMac: DSMobileCapture, Newsoft PageManager, NewSoft Presto Biz Card |
| SKU | DS-620 |
| Barcode # | 4977766732284 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.353m |
| Shipping Height | 0.234m |
| Shipping Length | 0.061m |
| Shipping Cubic | 0.005039000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





