- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
CANON P208 MOBILE SCANNER 8PPM DUPLEX COLOUR USB ISIS / TWAIN / MAC
Canon Portable Scanner
This scanner is not just for the office. Its lightweight, compact design makes it ideal for use in the home or anywhere you happen to find yourself. Though mobile, it allows one-pass duplex scanning and comes equipped with ADF. WhatÕs more, ease of use is enhanced by the new CaptureOnTouch, which makes for even more intuitive operation.
Key Specifications:
- Document Feeding Ð Automatic sheet feeding
- Document Size Ð Plain Paper: Width: 50.8 to 216 mm, Length: 70 to 356 mm; Postcard: Width: 88.9 to 108 mm, Length: 127 to 152.4 mm; Business Card: Width: 49 to 55 mm, Length: 85 to 91 mm; Card: 54 mm x 86 mm (ISO/IEC standard)
- Document Thickness and Weight Ð Plain Paper: 0.06 to 0.22 mm, 52 to 209 g/m2, Postcard: 0.15 to 0.4 mm, 128 to 300 g/m2, Business Card: 0.15 to 0.45 mm, 128 to 380 g/m2, Card: 0.76 mm or less. Up to 1.4 mm for embossed cards (ISO/IEC standard)
- Scanning Sensor Ð Contact image sensor
- Light Source Ð LED
- Scanning Side Ð Simplex / Duplex
- Scanning Modes Ð Black and White, 256-level Grayscale, Advanced Text Enhancement II, 24-bit Colour
- Scanning Resolutions Ð 150 x 150 dpi, 200 x 200 dpi, 300 x 300 dpi, 400 x 400 dpi, 600 x 600 dpi
- Scanning Speed (A4/LTR) 1 2 Ð B&W/Grayscale: 200 dpi/300 dpi: 8 ppm (Simplex), 16 ipm (Duplex); Colour: 200 dpi: 8 ppm (Simplex), 16 ipm (Duplex) 300 dpi: 6 ppm (Simplex), 12 ipm (Duplex)
(P-208II)
Specifications
General
Hide| Barcode | 4528472106359 |
|---|
General Product Information
Hide| Type | USB Powered Sheetfed Scanner |
|---|---|
| Scanning element | CMOS CIS 2 Line Sensor |
| Light source | RGB LED |
| Optical resolution | 600dpi |
| Scanning side | Front / Back / Duplex |
| Interface | High speed USB 2.1 |
| Power supply | Supply from USB (500mA) |
| Power consumption | Scanning; 2.5W Sleep Mode: 1.5W, Power Turned Off: 0.5W |
| Dimensions | Tray Closed 312.5 (W) x 56.5 (D) x 40 (H)mm Tray Opened: 312.5 (W) x 89.5 (D) x 40 (H)mm |
| Weight | Approx. 600g |
| Operating range (temperature) | 10 - 32.5°C (50 - 90.5°F) |
| Operating range (humidity) | 25 - 80% RH |
| Environmental compliance | RoHS and ENERGY STAR |
Scanning Specifications
Hide| Black and White | 8ppm / 16ipm |
|---|---|
| Colour | 8ppm / 16ipm |
| Output resolution | 150 x 150dpi, 200 x 200dpi, 300 x 300dpi, 400 x 400dpi, 600 x 600dpi |
| Output mode | Black & White, Advanced Text Enhancement II, 8-Bit Greyscale: (256-Level), 24-Bit Colour |
| Suggested Daily Duty Cycle | Approx 100 scans / day |
Document Specifications
Hide| Width | 50.8 - 216mm |
|---|---|
| Length | 70 - 356mm |
| Thickness | 52 - 209g/m² (0.06 - 0.22mm) |
| Card scanning | 54 x 86 x 1.4mm (Embossed card scanning is supported) |
| Paper separation | Separation Pad Method |
| Feeder capacity | 10 sheets (64g/m²) |
Special Features
Hide| Special Features | Automatic Page Size Detection, Deskew, 3- Dimentional Colour Correction, Auto Colour Detection, Shading Correction, Text Enhancement, Preset Gamma Curve, Scan Panel, Prescan, Image Rotation, Skip Blank Page, Select Scanning Document Side, Scan Area Settin |
|---|
Misc
Hide| Software included | ISIS /TWAIN Driver, CaptureOnTouch, CaptureOnTouch Lite, Presto! BizCard Reader, Plug-in: Evernote, SharePoint, Google Docs, SugarSync, Dropbox, OneDrive |
|---|
| SKU | P-208II |
| Barcode # | 4528472106359 |
| Brand | CANON |
| Shipping Weight | 1.0150kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.005577000m3 |
Manufacturer Warranty: 1 Year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





