Don't pay: $1,601.00
$1,375.00
SAVE $226.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(L2749A)
Specifications
| Dimensions | W x D x H: 640 x 245 x 486 mm |
| Duplex Print Option | |
| Functions | Scan only |
| Interface | USB 2.0 and USB 3.0 (SuperSpeed); Built-in Fast Ethernet 10/100/1000Base-TX network port |
| LCD/LED Diplay | 7.11 cm (2.8") touchscreen |
| Paper Handling | Letter; Legal; Executive; A4; A5; A6; B5; B5 (JIS) |
| Print Head Pins | |
| Print Speed (cps) | |
| Product Type | Document Scanner |
| Resolution | Up to 600 x 600 dpi (color and mono, ADF); Up to 1200 x 1200 dpi (color and mono, flatbed) |
| Ribbon Cartridge | |
| Series | HP ScanJet Pro |
| Speed | Up to 8.33 sec, single image scan. (Low resolution preview scan of the whole scanner bed [Flatbed, Entire Scan Area, Color, 75 dpi]) |
| Supplies Compatibility | |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Unit Exchange) |
| Weight | 7.9KG |
| Bit Depth | 24-bit |
| Imaging Technology | CMOS CIS (Contact Image Sensor) |
| Model | HP ScanJet Pro 4500 fn1 Network Scanner (L2749A) |
| Performance | Actual speeds may vary depending on scan resolution, connectivity type, computer performance and application software. |
| Software | HP Scanner Device Driver; HP WIA scan driver; HP TWAIN scan driver; HP Scan; HP Scanner Tools Utility; HP Windows Installer; I.R.I.S. Readiris Pro; I.R.I.S. Cardiris; Nuance PaperPort; ISIS driver; Kofax VRS |
| SKU | L2749A |
| Barcode # | 889894218971 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 8.6300kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





