You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(B11B226501)
Epson WorkForce DS-530 A4 Colour Document Scanner - 600 x 600 dpi Optical resolution - 3 Colour RGB LED - Readyscan LED Technology - 30-bit input / 24-bit output Scan Mode - Tray Capacity - 35ppm/70ipm: 200dpi – Black & White, Colour, Grey, 35ppm/70ipm: 300dpi – Black & White, Colour, Grey, 35ppm/70ipm: 400dpi – Black & White, Grey - USB 3.0 - B11B226501 - 12 Months Warranty
WORKFORCE DS-530
Innovative business scanner
The intelligent sheetfed document scanning choice, revolutionising workflows with smart features for capturing a wide range of documents
Specifications
| Dimensions | 296mm x 169mm x 176mm |
| Duplex Print Option | Automatic |
| Functions | |
| Interface | USB 3.0 + Wired Network |
| LCD/LED Diplay | |
| Paper Handling | Plastic card (in portrait scanning only), A4, A5, A6, B5, Business card, Letter, Legal and Custom sizes (can set for up to 5 different paper types), A3 size supported by digital stitching ADF Minimum size: 50.8mm x 50.8mm (Horizontal x Vertical) ADF Maximum size: 215.9mm x 6096mm (Horizontal x Vertical) |
| Print Head Pins | |
| Print Speed (cps) | Up to 35 ppm |
| Product Type | |
| Resolution | 600 x 600 dpi |
| Ribbon Cartridge | |
| Series | |
| Speed | |
| Supplies Compatibility | |
| Warranty | 12 months return to base Standard - Optional Additional 2 Year Warranty 3YWDS530 CoverPlus |
| Weight | Approx. 3.7kg |
| Bit Depth | 30-bit input / 24-bit output (Colour and Grey scale) |
| Imaging Technology | Readyscan LED Technology |
| Model | DS-530 |
| Performance | 35ppm/70ipm : 200dpi – Black & White, Colour, Grey 35ppm/70ipm : 300dpi – Black & White, Colour, Grey 35ppm/70ipm : 400dpi – Black & White, Grey |
| Software | Epson Document Capture (Mac only), Epson Document Capture Pro (Windows only), Epson Scan 2, Newsoft Presto BizCard 5.6 |
| SKU | B11B226501 |
| Barcode # | 9314020618178 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 4.8800kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.026825000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






