- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP SCANJET PRO 2600 F1 FLATBED SCANNER Boost productivity for professional scanning tasks with the compact, reliable HP ScanJet Pro, designed for scanning up to 1,500 pages daily. Automate workflows with one-click shortcuts and fast, two-sided scanning from the auto document feeder.
(20G05A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Technical Information
| Media Size | B5 |
| Custom Size - 215.90 mm x 3.10 m | |
| A5 | |
| A4 | |
| A6 | |
| JIS B5 - 182 mm x 257 mm | |
| Scanning Modes | Duplex |
| Colour Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Media Type | Paper Document |
| Greeting Card | |
| Letter | |
| Envelope | |
| Banner Paper | |
| Photo Paper | |
| Legal | |
| Inkjet Paper | |
| Label | |
| Executive | |
| Index Card | |
| Plain Paper | |
| Scan Color | Colour |
| Monochrome | |
| Greyscale | |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 50 |
| PC Free Scanning | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.40 kg |
| Height | 387.4 mm |
| Width | 491.5 mm |
| Depth | 422.3 mm |
General Information
| Product Type | ADF Scanner |
| Manufacturer Part Number | 20G05A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 2600 f1 |
| Product Name | ScanJet Pro 2600 f1 ADF Scanner |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Brand Name | HP |
Software
| Operating System Supported | Windows 8.1 (32-bit/64-bit) |
| Windows 2016 | |
| Windows 7 (32/64-bit) | |
| Windows 10 (32-bit/64-bit) | |
| Windows 11 | |
| macOS v.10.14 | |
| Windows 2008 R2 | |
| macOS Catalina 10.15 | |
| macOS Big Sur v.11 | |
| Windows 2019 | |
| macOS 11.x | |
| Windows 2012 R2 |
| SKU | 20G05A |
| Barcode # | 195697673894 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





