Don't pay: $1,199.00
$519.00
SAVE $680.00 (57%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HP ScanJet Pro 3600 f1 Scanner Boost productivity for professional scanning tasks with the fast, compact, and reliable HP ScanJet Pro, designed for scanning up-to 3,000-pages daily. Automate workflows with one-click shortcuts and fast, two-sided scanning from the auto document feeder.
(20G06A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Technical Information
| Media Size | JIS B5 - 182 mm x 257 mm |
| B5 | |
| A5 | |
| Custom Size - 216 mm x 3.10 m | |
| A6 | |
| A4 | |
| Scanning Modes | Duplex |
| Colour Depth | 48-bit |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Media Type | Inkjet Paper |
| Label | |
| Paper Document | |
| Executive | |
| Index Card | |
| Plain Paper | |
| Envelope | |
| Letter | |
| Banner Paper | |
| Greeting Card | |
| Photo Paper | |
| Legal | |
| Scan Color | Greyscale |
| Colour | |
| Monochrome | |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 60 |
| PC Free Scanning | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.40 kg |
| Height | 387.4 mm |
| Width | 491.5 mm |
| Depth | 422.3 mm |
General Information
| Product Type | ADF Scanner |
| Manufacturer Part Number | 20G06A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 3600 f1 |
| Product Name | ScanJet Pro 3600 f1 ADF Scanner |
| Product Line | ScanJet Pro |
| Brand Name | HP |
Software
| Operating System Supported | Windows 10 (32-bit/64-bit) |
| macOS v.10.14 | |
| Windows 11 | |
| Windows 2019 | |
| macOS Catalina 10.15 | |
| Windows 2008 R2 | |
| Windows 7 (32/64-bit) | |
| Windows 8.1 (32-bit/64-bit) | |
| Windows 2012 R2 | |
| macOS Big Sur v.11 | |
| Windows 2016 | |
| macOS 11.x |
| SKU | 20G06A |
| Barcode # | 195697674020 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





