- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 5-Port Gigabit Unmanaged Desktop Switch with 5 Gigabit RJ45 Ports
DGS-1005A
Network - Switches
Features
The D-Link DGS-1005P 5-Port Gigabit Switch with 4 PoE Ports enables you to connect Power over Ethernet (PoE) devices such as wireless access points (APs), IP cameras, and IP phones to the network. Built with home and small business users in mind, the DGS-1005P is compact and operates silently, making it ideal for most rooms and offices.
- RJ-45 Ports: 5
- RJ-45 Speeds: 10/100/1000 Mbps
- Combo Ports (RJ-45 + SFP): 5 RJ45 + Power Connector
- SFP (Small Form-Factor Pluggable) Ports : 0
- SFP Speeds: 0
- PoE++ (60w) or higher available?: Yes
- Number of PoE Ports: 5
- Extended PoE?: No
- Capacity in Millions of Packets per Second (mpps): 7.44
- Switching Capacity in Gigabits per Second (Gbps): 10
- Web-based GUI: No
- Redundant Power Supply: No
- 19" Rack Mountable: No
- DIN-Rail Mountable: No
- Stacking Capacity (Physical): No
- Stacking Capacity (Virtual): No
- IPv4 Routing: No
- IPv6 Routing: No
- DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Server Screening: No
- Ruggedized: No
- Operating Temperature: 0 to 40 C
- Unit dimensions: 100 x 98 x 28 mm
- Warranty Licence: 3 Years
Technical Details
| Model | DGS-1005A |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 5 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | No |
| PoE Budget | 60 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DGS-1005A)
Technical Details
| Model | DGS-1005A |
|---|---|
| Main Port Type | Ethernet |
| Port Count | 5 |
| SFP Ports | 0 |
| Port Speed | 10/100/1000 |
| Managed | Unmanaged |
| PoE | No |
| PoE Budget | 60 |
| OSI Layer Capability | Layer 2 |
| Form Factor | Desktop |
| Standard Warranty | 3 Years |
| Stackable | No |
| Cooling | Passive |
| Redundant Power Supply | No |
| Cloud Managed | No |
| Licence required | No |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | DGS-1005A |
| Barcode # | 790069363986 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.091m |
| Shipping Cubic | 0.001062000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
dlink switch
By: david b shaw on 19 February 2019works perfectly compact minimalistic look
(5)





