- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VROVA power board VPB4P4A18 converts a single AC outlet to 4 extra AC outlets and 4 USB Ports. The power board is equipped with both surge and over load protection to keep your connected devices safe. Each AC outlet has its own power switch allowing you to turn on or off each connected AC device individually. The power board also features four USB ports to charge your mobile devices such as phones, smart watches, fitness bands etc with a total current output of up to 4.5A
Surge & Overload Protection:
The power board protects your electronic devices connected to the AC outlets or the USB ports from dangerous power surges, spikes, lightning strikes, and AC contamination. The VROVA power board is made with highest quality components and circuitry making it suitable for your laptops, computers, TV, phones and other electronics.
Fast USB Charging with 4 USB Ports:
The VROVA power board is equipped with four surge protected USB ports to charge all your USB powered devices directly from the power board eliminating the need to connect seperate USB AC adapters. The four USB ports have a total output of 4.5A current making them suitable for most of the devices.
Protection Up to 525 Joules:
This surge protected power board is rated to handle up to 525 joules protecting your valuable electronics against harmful voltage fluctuations, surges, and energy spikes.
AC outlets with Individual Switches:
Each AC outlet on the power board has an individual switch to control power for that outlet. This lets you control each outlet independently for safe operation
User Interface:
Outputs: 4 AC Outlets with Individual Switches (10A), 4 USB Charging Ports (4.5A)
Inputs: 3 Pin Australian Plug 10A
LED Indicators: Power Indicator : Green, Surge Protection: Green
Protections:
Surge Protection/ Overload Protections / Charging Protection
Operation: Individual Switch
Dimensions: 336.27 x 76.27 x 33.36 (mm)
Shipping Dimensions: 410 x 140 x 40 (mm)
Unit Weight: 500gms
Shipping Weight: 565 gms
Colour: White
Package Contents:
Power Board x 1
* Extends one Wall AC outlet to 4 outlets and 4 USB charging Ports
* Protects your valuable electronics from dangerous power surges and spikes
* Suitable for for laptops, desktops, TV, printers, routers, and other electronic devices
* Four AC outlets with individual switches
* Rated to withstand a power surge of up to 525 joules
(VPB4P4A18)
Specifications
| Compatible Size | NA |
| Product Type | Outlet Power Board |
| Warranty | 1 Year |
| Dimensions | 336.27 x 76.27 x 33.36 (mm) |
| Inputs | 3 Pin Australian Plug 10A |
| Outputs | 4 AC Outlets with Individual Switches (10A), 4 USB Charging Ports (4.5A) |
| Weight | 500 g |
| SKU | VPB4P4A18 |
| Barcode # | 9350784011664 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





