- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC SurgeArrest Performance Rackmount, 7x AS-NZS and 1x C13 Outlet, IEC C14 Plug, 6.5ft/2m cord + APC Power Cord, IEC C13 to AS/NZS 3112 (AU) Plug
SKU: NET8RMIB-AZ | Brand: APC Brand
Product Images
Downloads & Documents
×
(NET8RMIB-AZ)
Specifications - NET8RMIB-AZ
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 240 V AC |
| Main Output Voltage | 240 V AC |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Number of rack unit | 1U |
| Cable length | 2 m |
| Number of cables | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 44 mm |
| Width | 441 mm |
| Depth | 95 mm |
| Net weight | 1.8 kg |
| Mounting support | Rack Wall |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| USB compatible | No |
Input
| Network frequency | 50 Hz +/- 3 Hz |
| Plug standard | C14 |
| Maximum input current | 10 A |
| Switching current capacity | 10 A |
Output
| Number of power socket outlets | 7 1 |
| Outlet standard deviation | Australian IEC 320 C13 |
| Outlet standard | Australian IEC 60320 C13 |
Conformance
| Product certifications | RCM AS/NZS |
| Marking | RCM |
| Standards | AS/NZ 3112 AS/NZS 60320.1 |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Operating altitude | 0...3000 m |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15000 m |
Surge Protection and Filtering
| Common mode rejection | 40 dB |
| Surge energy rate | 2400 J |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.9 cm |
| Package 1 Width | 51.3 cm |
| Package 1 Length | 23.5 cm |
| Package 1 Weight | 2.025 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | NET8RMIB-AZ |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






